Niewykryte niedobory minerałów

W jaki sposób sprawdzić, czy dostajesz odpowiednią ilość minerałów lub których minerałów twemu organizmowi brakuje, a których ma za dużo? Dzisiejsza technologia nie udziela na to pytanie satysfakcjonującej odpowiedzi. Nikt nie martwi się o poziom minerałów, jeśli nie pojawią się objawy chorobowe. Dopiero ostatnio zajęto się badaniem związku pomiędzy zaburzeniami minerałowymi a schizofrenią, czy skutkami stosowania przez kobiety doustnych środków antykoncepcyjnych.

Zatrucie ołowiem lub innym metalem ciężkim zostanie zauważone przez twojego lekarza, kiedy już naprawdę będziesz chory. Anemia spowodowana niedoborem żelaza, niedobory jodu i wapnia są dziś wykrywane, ale dopiero jak wystarczająco się rozwiną i zaczynają przeszkadzać.

Niewielkie niedobory mogą łatwo pozostać niewykryte przez całe lata. Wynika to z dwóch, połączonych ze sobą przyczyn, choć jest to niezbyt pocieszające. Po pierwsze, szukanie przyczyny choroby w minerałach jest stosunkowo nowym odkryciem. Nie jest to jeszcze powszechnie akceptowane, gdyż lekarze sądzą na ogół, że jesteśmy dobrze odżywieni i organizmowi nie może brakować substancji, której potrzebuje w ilości mogącej zmieścić się na główce od szpilki.

Jednak ten sam ortodoksyjny świat rozpoznaje niedobór jodu i witaminy B12 – których jest taka sama ilość – ponieważ wywołują one charakterystyczne efekty chorobowe. Jest więc kwestią czasu, kiedy badania pokażą, jakie są efekty małego i dużego niedoboru elementów śladowych, których łatwo nie da się zauważyć. Obecnie tego typu badania nad cynkiem prowadzi się w kilku krajach. Możemy tylko mieć nadzieję, że niewiele symptomów chorobowych w naszym społeczeństwie jest wywołanych niedoborem minerałów i że znalezione zostaną przyczyny obecnych problemów zdrowotnych.

Kolejną przyczyną braku zainteresowania minerałami jeszcze piętnaście – dwadzieścia lat temu był brak technik pomiaru minerałów, zwłaszcza elementów śladowych. Istniejące techniki były zbyt niedoskonałe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>